Lepty Schaffende Krafte významného umělce a mosteckého rodáka Wenzla Hablika

Exponát měsíce 10 / 2023

Exponát měsíce představuje výběr tří leptů z cyklu Schaffende Krafte (Tvořivé síly) významného umělce, mosteckého rodáka Wenzla Hablika (4. srpna 1881 Most – 23. března 1934 Itzehoe). Celý cyklus je z roku 1909 a připomíná jemně propracovanými grafikami jakési fantaskní krajiny, ve kterých se objevují jako by různé přírodní formy krystalů. Sám Hablik vzpomínal na krystal, který v mládí nalezl v Krušných horách a který byl právě také inspirací k vystaveným grafikám, ale i k dalším jeho dílům. Jeho vůbec první architektonické kresby s motivy krystalů se objevují už v roce 1902. Vystavený soubor, z něhož lepty pocházejí, byl získán již do starého muzejního fondu a jedná se o vzácný kompletní celek tohoto autora. Jde také o vůbec první sérii jeho grafik, ve které představil střet tvořivých sil s neživou hmotou. Struktury fantazijních staveb, které vtěsnal do opakujících se skalních krystalických útvarů, se na jednotlivých leptech opakují a v podstatě předjímají jeho pozdější architektonickou práci. V díle se tak objevují Hablikovy návrhy skutečně vizionářských staveb. Snad právě proto se podle jeho návrhu realizovala pouze fasáda jeho domu.

zdroj: wikipedie.org

Wenzel Hablik byl velice všestranný. Věnoval se malířství, architektuře, grafice, ale byl také klenotníkem a textilním výtvarníkem. Společně se svojí manželkou, textilní výtvarnicí a designérkou, Elisabeth Hablik Lindemannovou založili studio, kde navrhovali tapisérie, stolní textil, ale i například příbory, šperky dekorativní předměty i předměty denní potřeby. Se svojí manželkou díky svým podporovatelům podnikl řadu cest, při kterých hledali inspiraci ke své další práci (do Jižní Ameriky. Indie, na Azory).

Válka a poválečné události však daly na tohoto výjimečného umělce zapomenout, a dlouho tak patřil mezi nedoceněné umělce. Odborná veřejnost ho začala objevovat až v 80. a 90. letech díky zahraničním výstavám expresionismu nebo meziválečného umění.  Dnes je považován za jednu z největších osobností raného expresionismu, která se zasadila, a významně ovlivnila expresionistickou architekturu.

Se svou rodnou zemí ale zůstával i nadále v kontaktu. Koneckonců mu byla vždy důležitým inspiračním zdrojem. Od roku 1902 až do své smrti vytvořil Wenzel Hablik asi 600 olejomaleb, ze kterých je dodnes známo přibližně 250 obrazů. Zemřel předčasně v roce 1934 na rakovinu. Své výstavy v rodném Mostě se dočkal až po své smrti. V roce 1995 bylo v Domě umění v Itzehoe otevřeno Muzeum Wenzla Hablika, které vlastní rozsáhlou sbírku jeho obrazů, grafik, kreseb, ale i ukázky jeho návrhů a realizací uměleckého průmyslu. Dodnes tak toto muzeum připomíná jeho výjimečný umělecký odkaz.

Text: PhDr. Olga Kubelková

Foto: Pavel Krásenský