Džbán ručně malovaný a tvarovaný

Exponát měsíce 2 / 2017

Džbán ručně malovaný a tvarovaný  - inv.č. H-208

rozměry:  v. 370 mm, průměr dna 90 mm
materiál: porcelán
technika: malba na polevě, emailové barvy, zlacení
výzdoba: plastický dekorativní ornament pláště, tvarované
                 ucho
motiv: polní květy
signatura:  meč s korunkou a iniciály CS (Carl Spitz) a B (Brux),
                    barva hnědá, tisk,
                    vtlačené číslovky 1582,
                    kromě značky je na neglazovaném dně černý
                    nápis:  "anno 1897, Handmalerei
                    Aufglasur mit echdem Gold,
                    Modelliert K. Horvath, Gemalt  D.Hogn "
                    (roku 1897, ručně malováno na glazuře,
                    zlaceno pravým zlatem,
                    modeloval K. Horvath, maloval D. Hogn)

Oblastní muzeum v Mostě spravuje početnou podsbírku Umělecko-řemeslné práce, ve které jsou zastoupeny výrobky z keramiky, porcelánu a skla, především z 18. a 19. století. Vyrobeny byly ve významných evropských a tuzemských manufakturách, ale i v řadě méně známých podniků, dokládajících rozvoj průmyslu na našem území.
Jedním z těchto podniků byla továrna na výrobu porcelánu a kameniny v Mostě. Založena byla v roce 1896 Carlem Spitzem pod obchodním názvem "CARL SPITZ, PORZELLAN UND STEINZEUGFABRIK BRUX". Výroba byla zaměřena na užitkové, ozdobné a dárkové zboží, které se úspěšně prodávalo především na domácích  i zahraničních trzích. Mostecká porcelánka značila své výrobky většinou na dno. Pod glazuru používala razítko různých barev (černá, hnědá, modrá), na neglazovaný povrch i červenou barvu. Od počátku byla značka v podobě meče s korunkou a iniciály CSB (Carl Spitz, Brux). V letech 1909 - 1945 se používala i oválná značka ROYAL BRUXONIA AUSTRIA. Carl Spitz byl významným členem mostecké Židovské obce, továrnu vlastnil do roku 1938.
Po změně politických poměrů ji v roce 1939 převzal dr. Adolf Fischer a změnil obchodní název na " PORZELLAN U. STEINGUTFABRIK DR. ADOLF FISCHER u. CO, BRUX.".
V roce 1945 byla továrna znárodněna a postupně se stala součástí nově vznikajících národních podniků: „Spojené keramické závody, Teplice-Šanov“, „Duchcovská keramika – Royal Dux“. Po vytvoření oborového ředitelství „Karlovarský porcelán, n. p.“ byla začleněna jako odloučené pracoviště duchcovského závodu. Specializovala se na výrobu čajových konvic určených především na export do SSSR a na Blízký východ do Iránu a Iráku. Své výrobky označovala stejně jako duchcovská porcelánka, lišila se iniciálou M (Most).
Dne 30. 6. 2005 byla výroba porcelánu v Mostě ukončena.
Z více jak stoleté historie mostecké porcelánky se do dnešních dnů zachovalo málo informací a v naší sbírce pouze několik kousků, dokládajících zručnost našich předků.

Tovární budovy jsou jedny z mála historických budov, které se z původního města zachovaly. Stojí v ulici Kostelní, dříve Pražské předměstí, v bývalém průmyslovém areálu v těsné blízkosti přestěhovaného kostela Nanebevzetí Panny Marie.