Perkusní brokovnice od hornolitvínovského puškaře W. Bardla

Exponát měsíce 4 / 2020

Perkusní jednoranná brokovnice (tzv. jednuška) malé ráže (24, 14,6 mm), signovaná W. Bardl Oberleutensdorf.

Zbraň je účelného jednoduchého tvaru bez jakýchkoliv výzdobných prvků. Tato zbraň byla určena pro lov drobnější zvěře (bažant, zajíc, koroptev).

O hornolitvínovském puškaři W. Bardlovy není moc známo, jen to, že působil v 1. polovině a na přelomu poloviny 19. století. Jméno by mohlo svádět k domněnce, že se mohlo jednat i o člena slavného krušnohorského puškařského rodu Bartlů. Členové této významné rodiny z Vernéřova a Vejprt jsou totiž známi i pod dalšími variantami jmen jako je Bärtl, Bartel, Partel, či Barth.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě má ve svých sbírkách dvě perkusní pušky, které nesou signaturu tohoto puškařského mistra, další třetí známý kus je znám ze soukromé sbírky.