youtube mostmuzeum facebook twitter

Ruská ocelová přilba Sohlberg M 15/17

Exponát měsíce 10 / 2018

Ruská ocelová přilba Sohlberg M 15/17 pro člena úderného praporu československých legií na Rusi

Exponát měsíce k 100. výročí vzniku Československa

"Červenobílá stužka za Čechii, umrlčí lebka za smrt, není života bez Českého státu, svobodu nebo smrt."

Motto 1. Čs. samostatného úderného praporu československých legií na Rusi.

Ruská ocelová přilba Sohlberg M 15/17 od finské firmy Holberg et Sohlberg, byla vedle z Francie dodávaných přileb typu Adrian první moderní ocelovou přilbou ruské, později sovětské armády. Tato přilba v původním zeleném zbarvení nese tzv. lentočku, malovanou stuhu v českých národních barvách. 

Zvon přilby je vylisován z jednoho kusu oceli. Vrchní větrací otvor zakrývá nanýtovaná krycí čepička. Vnitřní zvon přilby je vyložen plátnem a ke zvonu je připevněn čtveřicí kovových nýtků.

Úderný prapor československých legií na Rusi vznikl v Jagotině 1. září 1918, po sloučení jednotlivých úderných rot pluků československých legii. Prapor byl tvořen čtyřmi pěšími rotami, kulometnou rotou, zákopnickou minometnou četou a logistickou podporou. Všichni jeho příslušníci se od dalších dobrovolnických jednotek 1. Československého armádního sboru odlišovali nášivkou na levém předloktí, kde mněli červený trojúhelník s lebkou a hnáty, to vše ve výrazné červené barvě. 1. československý úderný prapor se do vlasti vrátil až 23. července 1920 a byl dislokován v posádkách Trutnov a Kutná Hora, kde z něj po reorganizaci vznikl hraničářský prapor číslo 6 v Domažlicích s určením pro specifickou bojovou činnost lehké pěchoty v obraně státních hranic. 

 

 


Další exponáty