youtube mostmuzeum facebook twitter

Hodiny závěsné

Exponát měsíce 8 / 2016

Hodiny závěsné                                                                           

Vyrobené roku 1880 (podle roku výroby uvedeném na strojku). Rozměry jsou: v:100 cm, š:36 cm, hl:19 cm. Dřevěná základní skříň  je rozdělená na prostor pro strojek hodinový (uzavíratelný pravými prosklenými dvířky s kruhovým otvorem) a prostor pro kyvadlo (otevřený). Horní profilová římsa má ještě odnímatelnou zdobnou nástavbu, stejně jako ve spodní části skříně. Součástí je bohatá řezba a velice kvalitní mosazné doplňky (erb v atice, ústřední motivy atd.).

V rámci opravy byla provedena demontáž kovových částí včetně kyvadla, strojku, dvířek a volných prvků. Dále následovalo broušení ozdob a hodin, napuštění fermeží a sjednotila se barevnost. Povrchová úprava byla provedena šelakem a voskem a následně byly hodiny zkompletovány. Kování prošlo také kompletní očistou, ošetřením a konzervací, které provedla Dagmar Pícová.

Hodinový strojek značky Lenzkirch - č. 26 ( v.č. 574151) pochází z první německé továrny na hodiny založené v roce 1850 Hansem Georgem a Ignazem Shchöpperlovými. Postupný přechod z malovýroby do průmyslové akciové společnosti.

Vyrobené v  roce 1880 v první německé továrně na hodiny, která byla založena v roce 1850 Hansem Georgem a Ignazem Shchöpperlovými v Lenzkirchu.

Hodinový strojek značky Lenzkirch - č. 26 ( v.č. 574151).

Dřevěná základní skříň  je rozdělená na prostor pro strojek hodinový (uzavíratelný pravými prosklenými dvířky s kruhovým otvorem) a prostor pro kyvadlo (otevřený).

Horní profilová římsa má ještě odnímatelnou zdobnou nástavbu, stejně jako ve spodní části skříně.

Součástí je bohatá řezba a velice kvalitní mosazné doplňky (erb v atice, ústřední motivy atd.).

V rámci opravy byla provedena demontáž kovových částí včetně kyvadla, strojku, dvířek a volných prvků. Dále následovalo broušení ozdob a hodin, napuštění fermeží a sjednotila se barevnost.

Povrchová úprava byla provedena šelakem a voskem a následně byly hodiny zkompletovány.

Kování prošlo také kompletní očistou, ošetřením a konzervací, které provedla Dagmar Pícová.

 

 


Další exponáty