Dámský modrý střevíček s erbem z pozůstalosti Ulriky von Levetzow

Majitel: Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Rozměry: délka 23,5 cm, šířka 5 cm, výška 5,5 cm

Datace: 1830 - 1835

Dámský modrý střevíček s erbem je bez podpatku, s tupou špičkou. Svršek je z jednoho kusu usně - vepřovice, bez jediného švu, na ní jsou vytlačeny rostlinné ornamenty zlaté barvy. Na přední části je znak rodu Levetzow - červený šraňk na stříbrném štítu.

Baronka Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností se silným sociálním a vlasteneckým cítěním. Patřila do okruhu zakladatelů a podporovatelů Vlasteneckého muzea. Po smrti své matky a nevlastního otce zdědila třebívlické panství. V Třebívlicích založila školu pro nezaopatřené dívky. Byla členkou české Učené společnosti a do sbírek Vlasteneckého muzea věnovala velkou část pozůstalosti po své matce.

Její majetek zdědil její synovec Adalbert von Rauch, který byl silně zadlužený. V roce 1900 prodal třebívlické panství i velkou část pozůstalosti městu Most.