Vernisáž výstavy Hans Kudlich - osvoboditel sedláků

Datum: 22.2.2022 - 3.3.2022 | Kategorie: etnografie, historie, ostatní

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Hans Kudlich - osvoboditel sedláků.

Hans Kudlich (1823 Úvalno ve Slezsku - 1917 Hoboken, USA) byl lékař a politik, poslanec rakouského říšského sněmu, který zasedal ve Vídni a pak v Kroměříži. Ve sněmu úspěšně předložil návrh zákona o zrušení poddanství, proto je považován za osvoboditele selského lidu od roboty.

Účastník revolučních událostí v letech 1848 - 49 (utrpěl při nich vážné zranění) byl kvůli svým revolučním aktivitám jak v rakouském mocnářství, tak v sousedním Německu odsouzen k trestu smrti. Emigroval proto přes Švýcarsko, kde vystudoval medicínu, do Ameriky. Zde působil jako lékař. V roce 1866 jej císař František Josef I. omilostnil, což mu umožnilo se svou početnou rodinou (měl devět dětí) několikrát navštívit svou vlast. Pro jeho úsilí směřované ke zrušení roboty mu začali obyvatelé Českého království (a nejen jeho) stavět pomníky. Jeho jménem byly také pojmenovávány turistické rozhledny.

Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 3. března 2022 v 17 hodin.

Putovní výstavu ke stému výročí úmrtí Hanse Kudlicha připravilo před pěti lety muzeum v Chomutově.