Minerály východní části Krušných hor

Datum: 17.2.2016 - 11.9.2016 | Kategorie: mineralogie

Výstava Minerály východní části Krušných hor představuje dva pohledy na krásu minerálů tří nejdůležitějších nalezišť tohoto regionu, Cínovce, Krupky a Moldavy.  Tyto lokality se řadí mezi nejbohatší mineralogická naleziště v celé České republice. Na každém z nich se nachází cca 100 druhů minerálů. Cínovec proslavily zejména vynikající ukázky různých odrůd křemene, wolframitu, kasiteritu, cinvalditu a scheelitu. Krupka je známa především krystaly kasiteritu, fluoritu, apatitu a molybdenitu. Moldava je zase výjimečná řadou minerálů stříbra, které se na Cínovci a v Krupce nevyskytují.

Jedna část výstavy představuje pře sto ukázek minerálů v široké paletě velikostí, barev i krystalových tvarů. Část pochází ze sbírek Oblastního muzea v Mostě, Regionálního muzea v Teplicích a Muzea města Ústí nad Labem. Část vystavovaných vzorků zapůjčili regionální sběratelé. Vytavované ukázky nejsou součástí žádné stálé expozice a proto je tato výstava jedinou možností je zhlédnout.

Druhý pohled na minerály nabízí soubor téměř sta fotografií Petra Fuchse. Petr je od dětství sběratel minerálů a od roku 2000 se věnuje focení minerálů. Při fotografování minerálů se specializuje na malé vzorky o velikosti několika milimetrů. Postupně se vypracoval na jednoho z nejlepších fotografů minerálů nejen v České republice, ale i ve světovém měřítku. Tento soubor je dosud jeho nejobsáhlejší vystavovanou kolekcí.

Plakát - Minerály východní části Krušných hor

Fotografie z výstavy