Krajská výstava k OSVOBOZENÍ 1945

Datum: 7.5.2020 - 31.12.2020 | Kategorie: ostatní

Výstavní prezentaci OSVOBOZENÍ 1945 - KONEČNĚ MÍR! zajistil Ústecký kraj a připravilo Muzeum města Ústí nad Labem. Projekt si klade za cíl seznámit veřejnost s dramatickými událostmi jara roku 1945 na území dnešního Ústeckého kraje.

Výstava je připravena ve spolupráci s místními archivy, muzei, památníky a soukromými osobami.

Autoři zde shrnují především události období měsíců dubna a května roku 1945, které na našem území byly vůbec nejdramatičtější. Letecká válka, pochody smrti, poslední dny nacistického režimu, pražská operace sovětské armády a dalších spojeneckých vojsk na našem území v květnu 1945 i jednotlivé příběhy osvobození různých regionů dnešního Ústeckého kraje jsou náměty jednotlivých kapitol.

Válečné události ale neskončily kapitulací nacistického Německa v noci z 8. na 9.května, ale měly dohru také v aktech msty na kolaborantech a zrádcích, v atmosféře plné násilí a nejistoty. I o těchto složitých tématech každodenního života prvních dnů míru je připravená výstavní prezentace.

Odkaz na výstavu v PDF

Odkaz k prohlídce výstavy v podobě brožury k listování