150 let železnice na Mostecku - přednáška

Datum: 30.1.2020 | Kategorie: historie

Dovolujeme si vás pozvat, dne 30. ledna 2020 od 17 hodin, do Oblastního muzea a galerie v Mostě.  Můžete těšit na úvodní přednášku věnovanou historii železniční dopravy na Mostecku a Chomutovsku.

Přednáší Jan Setvák.

Oslavy výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku.

V letošním roce si náš region připomene významné výročí 150 let od příjezdu prvního vlaku do Mostu a Chomutova. Vznik železniční sítě výrazně podpořil rozvoj hornictví a průmyslu pod Krušnými horami. S tím souvisely významné ekonomické, sociální a krajinné změny v regionu. Ve své době železniční doprava byla nejefektivnějším a nejvyužívanějším dopravním prostředkem. Železnice je fenomén, který nás ovlivňuje i v současnosti a udržuje si v určitých ohledech své významné postavení v osobní i nákladní dopravě.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě, p. o., se připravuje ve spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově, p. o., Národním technickým muzeem a  mnoha dalšími subjekty velké oslavy, které vyvrcholí 3. a 4. října 2020. Během tohoto říjnového víkendu budou na trati Most – Chomutov vypraveny zvláštní historické vlaky. V obou stanicích budou instalována železniční vozidla a technika a bude připraven rozsáhlý doprovodný program.

Během roku budou připraveny akce, které se zaměří na historii železnice v regionu i mimo něj. Budou se konat přednášky, komentované výlety vlakem pro celou rodinu po zajímavých tratích v regionu, vycházky po zrušených tratích, besedy s pamětníky, muzejní výstava v prostorách muzea, muzejní noc a jiné doprovodné akce, o kterých budete včas informováni. Kolektiv autorů též pracuje na publikaci, která se bude historii železnic v regionu věnovat.

Ve čtvrtek 30. ledna se koná od 17 hodin v Oblastním muzeu a galerii v Mostě úvodní přednáška, která odstartuje oslavy tohoto významného výročí. Přednášející Jan Setvák vás seznámí s celou problematikou vývoje železnic na Mostecku a Chomutovsku. Nejen příznivci historie železnice se mají na co těšit.

Další informace o výstavě najdete i na https://www.facebook.com/mostmuzeum/.