Ulrika von Levetzow. Anděl v třpytu par.

Baronka Ulrika světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19. století. Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů.

Expozice nahrazuje předchozí instalaci, proti níž je obohacena zejména o moderní a multimediální výstavní prvky a jazykové mutace. Vystavené exponáty pocházejí z rozsáhlé pozůstalosti Ulriky von Levetzow, která je součástí sbírek mosteckého muzea již od roku 1900.

Granátová souprava šperků, která je jedním z nejvzácnějších šperkařských děl v České republice, je umístěna v pomyslném středu expozice. Podle prokázaných gemologických expertíz se jedná o největší známý soubor českých granátů na světě, jehož součástí je i největší broušený český granát v České republice. Šperk patří mezi 10 nejcennějších klenotnických prací v naší zemi.

Nová expozice vznikla za významné podpory Ministerstva kultury České republiky a Ústeckého kraje.

Hlavním odborným partnerem expozice je Národní muzeum Praha.