mostmuzeum facebook twitter google+

Baronka Ulrika von Levetzow 1804 - 1899

Expozice je věnována stručné biografii baronky Ulriky von Levetzow, její nejbližší rodině, zámku v Třebívlicích a osudům její pozůstalosti.

Otevření stálé expozice od 15. listopadu 2019

v hlavní budově Oblastního muzea a galerie v Mostě, p. o.,na ulici Čsl. armády 1360/35 v Mostě.

Baronka Ulrika světově proslula jako poslední láska a múza Johanna Wolfganga Goetha. Příběh

nenaplněné a neopětované lásky stárnoucího básníka patří mezi největší milostné příběhy evropské

historie. Ulrika von Levetzow byla fascinující osobností, představující doslova to nejlepší z celého 19.

století.

Spolu s nevlastním otcem Františkem Josefem z Klebelsbergu patřila mezi první podporovatele a členy

společnosti Vlasteneckého, později Národního muzea. Byla známá svým sociálním cítěním

a byla velkorysou mecenáškou řady sociálních projektů.

Expozice nahrazuje předchozí instalaci, proti níž je obohacena zejména o moderní a multimediální výstavní prvky a jazykové mutace. Vystavené

Exponáty pocházejí z rozsáhlé pozůstalosti Ulriky von Levetzow, která je součástí sbírek mosteckého muzea již od roku 1900.

Granátová souprava šperků, která je jedním z nejvzácnějších šperkařských děl v České republice, je umístěna v pomyslném středu expozice. Podle prokázaných gemologických expertíz se jedná o největší světově známý soubor českých granátů na světě, jehož součástí je i největší broušený český granát v České republice. Šperk patří mezi 10 nejcennějších klenotnických prací v naší zemi.

Nová expozice vzniká za významné podpory Ministerstva kultury České republiky a Ústeckého kraje.

Hlavním odborným partnerem nové expozice je Národní muzeum Praha.

Otevírací doba:

úterý – pátek 12:00–18:00,